pondělí 13. června 2011

Wikipedia plus Google maps = Wikihood

Mashup je slovo, které u nás na rozdíl od jiných anglicismů ještě tak úplně nezdomácnělo. Navíc se s ním lze setkat v rúzných kontextech, ovšem vždy v situacích kdy se jedná o míchání, dávání dohromady či znovuužití nějaké věci. 

Ve světě digitálních dat se jedná v užším smyslu slova o vytváření služeb skládáním jiných služeb nebo jejich častí díky využití API (Application Programming Interface ). Podstatné pro nás, ne-programátory je vědět, že přístup k API nějaké softwarové aplikace vám umožní využívat částí či celých programových celků někoho jiného bez toho, abych je sám musel programovat.

Wikihood je přímo ukázkovým příkladem takovéhoto spojení, kdy vzniká ze dvou služeb jejich propojením jiná. Projuje hesla anglicky ( nebo německy) psané Wikipedie s Google maps.

Zaměřuje se na výběr snímků s vysokým rozlišením a články na Wikipedii zaměřené na

- osoby
- kulturní informace
- budovy
- společnosti a organizace
- geografické informace

V praxi to pak vypadá takto ( vyhledali jsme Staroměstské náměstí):Rozkliknutím si pak můžete zvolit zda, chcete vidět seznam osobností či institucí a nebo wiki článek k danému místu:


Podle autorů tak získáte odpovědi na otázky, které nás často na nějakém novém a nám neznámém místě napadají:

- Jaké osobnosti se pojí k tomotu místu?
- Jaké řeky nebo např. hory se nachází v této oblasti?
- Jaké firmy se nachází v okolí?
- Jaké muzea nebo slavné budovy jsou v mé blízkosti?

Pedagogické využití takovýchto služeb je samozřejmě nezměrné, ať už se jedná o pasivní využívaní těch exitujících či zapojení studentů do vytváření nových. 

Žádné komentáře:

Okomentovat